Şirket Profilimiz
1945 yılında İstanbul’da H.Hatem tarafından kurulan şirket işe hırdavat sektöründe el aletleri ve metal endüstrisine takım tezgahları dağıtımı ile başladı. 
 
1974 senesinden beri Albert Hatem ve Leon Badi ile birlikte aynı ortaklık yapısını koruyan şirket, gün ve gün büyümenin sonucunda, 1988 yılından itibaren Umtaş Uluslararası Makine Ticaret A.Ş adını alarak, Umtaş A.Ş. ve Genmak Ltd. şirketleri olarak daha çok ticaret, devlet ve belediye ihaleleri, sanayi ve dünya lider şirketlerin temsilciliği ve distribütörlüğü konularında faaliyet göstermeye devam etti. 
 
UMTAŞ’ın çalışmaları birbiriyle koordineli, üç farklı departmanda çalışan (kâr merkezleri), çoğunluğu mühendis 25 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir:
 
Komple itfaiye araçları, itfaiye ve arama kurtarma ekipmanları 
Rosenbauer, Austria (Fire Fighting Crash Rescue Vehicles and Equipment)                                            
Bronto Skylift, Finland (Aerial Fire Fighting Ladders, Insulated Vehicles of Electric Transmission Lines)                                                 Metz Aerial GmbH, Germany (Aerial Fire Fighting Ladders)                                                                                                                 Simulation, UK (Actual Fire Training Simulators)
 
Savunma sanayi projeleri
Secapem French (Air Target Systems)
Capewell, USA (Airdrop Sytems, Parachute Hardwares)  
Bally Ribbon Mills, USA (Parachute Webbings)  
Mills Manufacturing Company (Military Personal, Cargo, Extraction, Deceleration Parachutes),    
Anping Police Equipment, China (Anti Riot Helmets and Equipment)  
Schueler GmbH, Germany (Brake Discs of Armoured Vehicles)  
Herkules GmbH, Germany (Military Spares)      
Flux Gerate GmbH, Germany (Fuel Pumps for Armoured Vehicles)          
Paar Logistic GmbH (Spares for Armoured Vehicles) 
 
Her türlü projeler ve Anahtar Teslim Tesisler,  temsilcilikler
Jetting Systems, UK (Rubber Removal Vehicles)
Hightech Elastomers, Indian (Naval Fenders)                    
Kunz GmbH, Germany (Aircraft Recovery Equipment)
 
Umtaş ve Genmak yukarıda değindiğimiz konularda ithalatı, ihracatı, ticareti ve temsil ettiği şirketlerle beraber  kendi konularında pazar lideri olmayı sürdürmektedir. 
Ankara ve İzmir’de irtibat noktaları mevcuttur. UMTAŞ ISO 9001:2008 belgesine sahiptir.
Yukarıda değinilen faaliyetler dışında UMTAŞ’ın ortak olduğu ticari kuruluşlar da mevcuttur. 
 
PURTEK Poliüretan Teknik Kimya Sanayi ve Tic. A.Ş. – Merkezi Mecidiyeköy’de olup Kartal’daki fabrikada tecrit ve dolgu malzemesi olarak kullanılan sert poliüretan üretimi yapılmaktadır. http://www.purtek.com.tr/ 
 
TEKSU Teknolojik Su Kontrol Sistemleri ve Yönetimi A.Ş. - Kaçak tespitleri ve su şebekeleri ile ilgili tüm iyileştirme projeleri. Scada, Su Kayıplarını azaltmaya yönelik faaliyetler, su şebekeleri ile ilgili ekipmanlar. www.teksuas.com 
 
TEKNOLOJİK YAZILIMLAR ve Makina Tic. A.Ş. – 2007 başına kadar Umtaş’ın bünyesinde olan Solidworks, Cimatron, Solidcam gibi yazılımları ithal edip pazarlıyan, eğitimini veren Bilgisayar Destekli Dizayn / İmalat ve Tersine Mühendislik ( CAD/CAM /CAE ) üzerinde ihtisaslaşmış şirketimizdir. www.tekyaz.com
 
 
ROSENBAUER
ROSENBAUER METZ
BRONTO SKYLIFT
DOK-ING
SHG PUMPEN
FLIR
TOHATSU
BLOWHARD
HOLMATRO
VIMPEX
KUNZ
POWERQUICK
×
EN